Berisha takim lamtumirës me ambasadoren Zvicerane - Bota Sot
Berisha takim lamtumirës me ambasadoren Zvicerane

Shqipëria

E premte, 26 gusht 2016

Berisha takim lamtumirës me ambasadoren Zvicerane

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 14:50

Kryeministri Berisha priti sot, në një takim, ambasadoren e Zvicrës në Shqipëri, zonjën Yvana Enzler, me rastin e përfundimit të detyrës.

Kryeministri Berisha i shprehu zonjës Enzler falënderimet për kontributin e saj në forcimin e marrëdhënieve dhe bashkëpunimit ekonomik midis dy vendeve, veçanërisht në fushën e energjisë, asistencën për zhvillimin e arsimit profesional, nxitjen e investimeve zvicerane në Shqipëri etj.. Në këtë kontekst, bashkëbiseduesit vlerësuan impaktin shumë pozitiv që gazsjellësi Trans-Adriatik (TAP) do të ketë edhe në zhvillimin e marrëdhënieve ekonomike dypalëshe.

Kryeministri shprehu gjithashtu, mirënjohjen për ndihmën që Zvicra i ka dhënë dhe vijon t’i japë Shqipërisë, në rrugën e saj të zhvillimit.

Kryeministri Berisha dhe ambasadorja Enzler pohuan nivelin shumë të mirë të marrëdhënieve midis dy vendeve dhe vullnetin e plotë të të dy qeverive për të zgjeruar e thelluar më tej bashkëpunimin dypalësh dhe për të intensifikuar përpjekjet për rritjen e investimeve me interes të ndërsjellë.

Ambasadorja Enzler shprehu kënaqësinë që pati rastin të shërbente në Shqipëri dhe falënderoi Kryeministrin për mbështetjen që ajo ka pasur nga qeveria shqiptare, në ushtrimin e detyrës së saj.

Kryeministri Berisha tha se zonja Enzler largohet nga Shqipëria si një mike e saj dhe është gjithnjë e mirëpritur këtu, si dhe e uroi suksese në detyrat e ardhshme.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test