Nishani: Hetim efikas ndaj abuzuesve, fshehja e pasurisë së paligjshme nga zyrtarët e lartë - Bota Sot
Nishani: Hetim efikas ndaj abuzuesve, fshehja e pasurisë së paligjshme nga zyrtarët e lartë

Shqipëria

E premte, 29 korrik 2016

Nishani: Hetim efikas ndaj abuzuesve, fshehja e pasurisë së paligjshme nga zyrtarët e lartë

Më: 9 tetor 2012 Në ora: 19:53

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, në kuadër të shkëmbimit të mendimeve me krerët e Institucioneve të Pavarura Kushtetuese priti sot në një takim Kreun e Inspektoriatit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, zotin Adriatik Llalla.

Presidenti Nishani vlerësoi maksimalisht punën e ILDKP-së ndaj hetimit dhe luftës kundër korrupsionit si dhe përpjekjet e bëra për ngritjen e infrastrukturës në këtë fushë.

Kreu i Shtetit e garantoi zotin Llalla për mbështetjen maksimale që Presidenti i Republikës i jep këtij institucioni dhe drejtuesve të tij në përmbushjen me sukses të misionit kushtetues dhe transparencës për qytetarët,bën të ditur komunikata.

Gjatë takimit, Presidenti Nishani dhe zoti Llalla diskutuan edhe mbi amendimet e Ligjit “Për deklarimin dhe kontrollin e pasurive, të detyrimeve financiare të të zgjedhurve dhe të disa nëpunësve publikë”, i dekretuar po sot nga Presidenti i Republikës.

Presidenti Nishani i vlerësoi ndryshimet në këtë ligj si një mundësi për hetime efikase ndaj abuzimeve dhe fshehjes së pasurive të paligjshme nga zyrtarët dhe funksionarët e lartë të shtetit.BS

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test