Ministria e Mbrojtjes reagon ndaj deklaratave të PS - Bota Sot
Ministria e Mbrojtjes reagon ndaj deklaratave të PS

Shqipëria

E mërkurë, 31 gusht 2016

Ministria e Mbrojtjes reagon ndaj deklaratave të PS

Më: 17 tetor 2012 Në ora: 18:34

Ministria e Mbrojtjes reagoi sot lidhur me akuzat e Partisë Socialiste, duke sqaruar opinionin publik lidhur me veprimtarinë e Forcave të Armatosura. Përmes një deklarate për shtyp, kjo ministri bëri me dije se procesi i transformimit të vazhdueshëm të FA-së, i cili zhvillohet që prej dy dekadash, ka ndikuar ndër të tjera edhe në inventarin e pronave në përdorim të Forcave të Armatosura.
“Reduktimi i vazhdueshëm dhe shumë i thellë i Forcave të Armatosura, eleminimi i shërbimit të detyrueshëm dhe kalimi në forcën plotësisht profesioniste dhe vendosja e standardeve të reja të NATO-s kanë sjellë si rezultat edhe reduktimin e ndjeshëm të numrit të kazermave ushtarake në Shqipëri. Nga një ushtri e përhapur në disa mijëra pika hapjeje në të gjithë territorin e vendit, sot FA janë përqendruar në një numër shumë herë më të vogël kazermash dhe instalimesh ushtarake”, thuhet në deklaratën e dikasterit të Mbrojtjes.
Njëkohësisht, në përmbushje të detyrave të tij Shtabi i Përgjithshëm i FA-së synon të planëzojë dhe të zhvillojë më tej ato kazerma dhe instalime ushtarake që kanë rëndësi për përmbushjen e misionit të FA.
“Transferimi i gjithë kazermave apo instalimeve të tjera ushtarake, që nuk përputhen më me konceptin e përdorimit operacional të FA, tek autoritetet publike që janë përgjegjëse me ligj, përbën jo vetëm një detyrim, por edhe një prioritet pune për Shtabin e Përgjithshëm të FA-së. Përmes këtij transferimi Shtabi i Përgjithshëm i FA synon që të rrisë më tej kapacitetet operacionale të FA në shërbim të misionit të tyre, si dhe të ulë barrën e panevojshme administrative, materiale dhe financiare që rëndon mbi Forcat e Armatosura”, sqaron më tej deklarata.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test