AK në Tiranë do ta presë me protesta kryediplomatin serb - Bota Sot
AK në Tiranë do ta presë me protesta kryediplomatin serb

Shqipëria

E martë, 30 gusht 2016

AK në Tiranë do ta presë me protesta kryediplomatin serb

Më: 21 tetor 2012 Në ora: 12:38

AK reagon ashper kunder fshehjes nga qeveria shqiptare per me shume se nje jave te vizites dhe axhendes se ministrit te jashtem Serb Ivan Mrkiç ne Tirane. Aleanca KuqeZi Shpreh shqetsimin e saj te thellë per menyren e organizimit te kesaj vizite dhe mungesen e transparences te disa takimeve radhasi te shtetasit Berisha me diplomacine rajonale.

Ak denoncon para oponionin publik se ka disa te dhena qe negociatat per viziten e minitrsit te jashtem Serb Ivan Mrkic jane kryer nga pazarxhiu i Ballkanit Damir Fazllic. Sipas kësaj lëvizjeje konsiderohet i pa tolerueshëm fakti qe mardheniet Shqiperi Serbi jane te pakushtezuara nga pala shqipetare. Pavarsisht faktit se Serbia nuk njeh shtetin e Kososves,
nuk respekton te drejtat e shqiptareve ne Luginen e Presheves dhe kur nuk kane kerkuar ende falje per genocitin e kryer dhe krimet kunder popullates shqiptare.
Gjithashtu kjo parti njofton mbare opinonin publik se do ta prese ministrin e jashtem serb Ivan Mrkic me protesta

Ministri i Jashtëm serb, Ivan Mrkic viziton nesër Tiranën

Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivan Mrkic, ka paralajmëruar se të hënën do të zhvillojë një vizitë në Tiranë, e para vizitë kjo e një shefi të diplomacisë serbe në Shqipëri, pas shumë vitesh.

Pritet që ditën e martë Mrkic të takohet me homologun e tij shqiptar, Edmond Panariti.

“Nesër do të shkojë në Tiranë. Shumë vjet atje nuk ka shkuar ministër serb i Jashtëm. Me siguri do të krijojmë bazat për bashkëpunim më të mirë”, tha Mrkic, për gazetën serbe “Politika”.
Sipas medieve serbe, shefi i diplomacisë së Serbisë do të vizitojë gjatë këtyre ditëve shumicën e vendeve të rajonit.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test