Meta ironizon paktin Rama-Basha: Nëse “2008-ta” ishte tragjedi, e sotmja përjetohet si komedi - Bota Sot
Meta ironizon paktin Rama-Basha: Nëse “2008-ta” ishte tragjedi, e sotmja përjetohet si komedi

Shqipëria

E premte, 22 qershor 2018

Meta ironizon paktin Rama-Basha: Nëse “2008-ta” ishte tragjedi, e sotmja përjetohet si komedi

Më: 19 maj 2017 Në ora: 21:38
Presidenti i zgjedhur Ilir Meta

Presidenti i zgjedhur Ilir Meta ka folur këtë të premte në lidhje me paktin Rama Basha.

E teksa nuk ishte hera e parë që kjo marrëveshje u krahasua me ndryshimet kushtetuese të 2008-tës, kryetari në detyrë i kuvendit është shprehur se nëse ajo e viteve më parë u përjetua si tragjedi, kjo e sotmja përjetohet si komedi.

I ftuar në emisionin Zonë e Lirë, Ilir Meta ka deklaruar se pakti Rama- Basha nuk do ta dëmtojë LSI-në në zgjedhje, pasi sipas ish kreut të saj, tashmë kjo parti është mjaft e sigurt në votat dhe mandatet që merr.

 “Historia nuk përsëritet dy herë njësoj, nëse në 2008 u përjetua si tragjedi, tani përjetohet si komedi. LSI nuk dëmtohet nga cdo lloj manovre apo ku di unë për cështjen e koalicioneve për arsye se të gjitha forcat politike të garojnë në mënyrë të barabartë dhe LSI ndihet tepër e sigurtë për të dalë forcë e parë në këto zgjedhje. Ndoshta dëmtohen disa parti të reja”.-theksoi Meta.

Meta tha nga ana tjetër se me arritjen e marrëveshjes u arrit ajo që propozoi muaj më parë LSI, një qeveri besimi.

“LSI ka patuyr një qëndrim kristal të qartë, opozita ka të drejtë për çështjen e drogës, për çështjen e dekriminalizimit dhe se kërkesat që ishin jashtë cdo lloj logjike, qeveria teknike, bërja e zgjedhjeve në tetor etj... LSI bëri propozim që duhet të krijojë qeveri besimi, pra mund të jetë dhe me këtë qeveri dhe siç e shihni kështu ndodhi. Kjo tashmë është një qeveri që ka besimin edhe të PS edhe të PD.”-tha Meta.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test