Vasili reagon ashpër: Qeveria kundër FMN-së se ka hallin e oligarkëve - Bota Sot
Vasili reagon ashpër: Qeveria kundër FMN-së se ka hallin e oligarkëve

Shqipëria

E hënë, 23 korrik 2018

Vasili reagon ashpër: Qeveria kundër FMN-së se ka hallin e oligarkëve

Më: 20 mars 2018 Në ora: 17:31
Petrit Vasili

Kreu i grupit të LSI-së, Petrit Vasili, ka reaguar ditën e sotme lidhur me vlerësimin e FMN-së për ekonominë shqiptare, ku i bëhej thirrje qeverisë që të ndalonte projektet e Partneritetit Publik Privatë pasi mbartin shumë risqe fiskale.

Përmes një statusi në profilin e tij në ‘Facebook’, Vasili thotë se qeveria është bërë njësh me oligarkët dhe prandaj nuk dëgjon këshillat e FMN-së.

Po ashtu, kreu i grupit të LSI-së, FMN është përsëri e qartë në lidhje me përfshirjen në TVSH të bizneseve me xhiro mbi 2 milionë lekë, prandaj këshillon se administrata do të shpërqendrohet, në vend të fokusohet të ndërmarrjet e mëdha dhe ka rrezik të ulen të ardhurat, ndaj nuk ishim dakord që në fillim.

Por, sipas Vasilit, duke qenë se qeveria shqiptare me në krye Edi Ramën, ka hallin e oligarkëve dhe jo të qytetarëve, nuk e dëgjon këshillën e FMN.

Reagimi i Vasilit:

Qeveria behet njesh me oligarket dhe del hapur kunder FMN.

FMN eshte shume e qarte kur thote te ndalen koncesionet.

Por qeveria e shnderruar ne bisht te oligarkeve nuk i ndalon koncesionet edhe kur ja thote prere FMN.

FMN eshte perseri e qarte në lidhje me përfshirjen në TVSH të bizneseve me xhiro mbi 2 milionë lekë, FMN këshillon se “administrata do të shpërqendrohet, në vend të fokusohet të ndërmarrjet e mëdha dhe ka rrezik të ulen të ardhurat, ndaj nuk ishim dakord që në fillim”.

Qeveria e bere njesh me oligarket me te cilet ka bere gati koncesionin per mbledhjen e TVSH as qe pyet as per FMN dhe as per mijera bisnese qe mbyllen e mijera njerez, qe mbeten pa buke.

Oligarket dhe qeveria trashen dhe vegjelia thahet.

Shqiptaret jane pa drejtim.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test