10 fakte interesante dhe surprizuese për universin - Bota Sot
10 fakte interesante dhe surprizuese për universin

Speciale

E enjte, 19 prill 2018

10 fakte interesante dhe surprizuese për universin

Më: 17 shkurt 2017 Në ora: 13:20
ilustrim

Në kohët e hershme, njerëzit besonin se Toka ishte e sheshtë dhe se mbahej nga tre balena. Por sot ne kemi më shumë informacion, për vrimën e zezë, “Big Bang”-un dhe për fakte të tjera inspiruese për Tokën.

Ndërsa më poshtë do të gjeni të listuar disa fakte mjaft interesante për universin dhe njerëzit:

99 për qind e gjësë është boshe. Ndërsa nëse heqim hapësirën mes atomeve, 7 miliardë njerëz mund të mblidheshin një kokërr sheqeri.

Dikur, secili prej nesh ka qenë një atom në një univers tjetër.

Nëse do të ishim alien dhe do të jetonim 65 milion vite dritë larg Tokës, mund të shikonim dinozaurët me teleskop.

Një vit në planetin Venus është njësoj sa 224 ditë në Tokë. Por një ditë në Venus është e gjatë sa 243 ditë nëTokë.

Pothuajse i gjithë hidrogjeni në trupin tonë është formuar si rezultat i “Big Bang”-ut 13.7 miliardë vite më parë.

Ka më shumë yje në univers sesa kokrriza rëre në Tokë.

Universi ka aromën e mishit, barutit dhe rum-it.

Ne mund të shikojmë vetëm 5 për qind të universit, pjesa tjetër është në errësirë.

Yjet e Neutronit janë aq të dendura sa një përbërje sa një lugë, rëndon më shumë se mali Everest në Tokë.

Dielli ka masën sa 99.8 për qind të Sistemit Diellor, pra në të mund të futen 1.3 milionë planetë sa Toka.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test