Historia e dy motrave shqiptare me doktorin amerikan - Bota Sot
Historia e dy motrave shqiptare me doktorin amerikan

Speciale

E martë, 25 prill 2017

Historia e dy motrave shqiptare me doktorin amerikan

Më: 21 prill 2017 Në ora: 11:46
Dy motrat shqiptare

Kjo histori e dy motrave shqiptare flet shumë për karakterin dhe moralin e tyre.

Këto dy motra të varfra kishin ecur 40 kilometra nga një fshat malor për të arritur në Tiranë. Vajza në të majtë vuante nga një infeksion i rëndë në sy dhe, për të shpëtuar nga verbimi i plotë, kishte nevojë për një ilaç që shpërndahej nga farmacia e Kryqit të Kuq Amerikan në Tiranë.

Motrat kishin sjellë me vete dy pula dhe gjashtë vezë për t’ia dhënë mjekut amerikan. Kur mjeku ju tha se ilaçi ishte falas, ato refuzuan dhe nuk donin të largoheshin pa lënë pulat dhe vezët që kishin sjellë.

Një histori që flet shumë për karakterin dhe moralin.

Këtë histori e ka shpërndarë Ilir Ikonomi i cili e ka huazuar nga Biblioteka e Kongresit në Uashington, 1920.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh A besoni se Qeveria do ta perfundoj mandatin e saj?

    Qeveria ta përfundoj mandatin

    Qeveria do të bije, pasi do të prishet koalicioni

    Opozita do ta rrezoj qeverinë

    Shiko rezultatet
    test