Profecia e fundit e Stephen Hawking - Bota Sot
Profecia e fundit e Stephen Hawking

Speciale

E premte, 21 shtator 2018

Profecia e fundit e Stephen Hawking

Më: 18 mars 2018 Në ora: 23:36
Stephen Hawking

Vetëm dy javë para vdekjes së tij, Stephen Hawking paraqiti një letër kërkimore që zbulonte se si të zbulonin prova të multiverse dhe të parashikonin fundin e ekzistencës sonë.

Multiversi është një teori se universi ynë është vetëm një nga shumë të tjerë atje të shkaktuara nga Big Bang.

Letra, e cila u përfundua në shtratin e tij të vdekjes, diskuton idenë që ne mund të matnim universet e tjerë duke përdorur një detektor në një anije kozmike.

Nëse kjo dëshmi është zbuluar gjatë jetës së Hawking-it, ai mund ta ketë vënë atë në drejtimin e një çmimi Nobel – diçka që ai kurrë nuk ishte në gjendje të arrinte.

Thomas Hertog, i cili bashkëautorizoi letrën me titull “Një dalje të zbutur nga inflacioni i përjetshëm”, i tha Sunday Times: “Ai është emëruar shpesh për Nobelin dhe duhet ta kishte fituar atë. Tani ai kurrë nuk do të mund t’a fitojë atë.

Një libër i vitit 1983, Hawking, i hartuar me James Hartle shpjegon se si universi erdhi në ekzistencë, por teoria sugjeroi gjithashtu se Big Bengu gjithashtu krijoi një numër të pafund të të tjerëve – secila duke prodhuar universin e tyre.

Kjo teori e inflacionit, që universi u zgjerua në mënyrë eksponenciale para se të vendoset në një zgjerim më të ngadalshëm, ishte e pamundur të provohej.

Hertog pohon se ai dhe Hawking dëshironin të merrnin idenë e një multiversi dhe ta kthenin atë në një “kornizë shkencore të testueshme”.

Megjithatë, hulumtimi potencialisht i terrenit gjithashtu tregon se ekzistenca e tokës do të zhduket në errësirë ??kur yjet të dalin nga energjia.

Ideja që ne përfundimisht do të zbehet në errësirë ??mbetet e diskutueshme me kozmologët, duke përfshirë Profesorin Neil Turok, drejtor i Institutit Perimetër të Kanadasë, i cili ishte i hutuar përse Hawking e gjeti idenë interesante.

Megjithatë, nga ana tjetër, disa shkencëtarë kanë arritur në përfundimin se puna e Hawking mund të jetë zbulimi që kozmologjia ka nevojë.

Kjo është kryesisht për shkak se është teoria e parë që mund të testohet.

Carlos Frenk, profesor i kozmologjisë, u pajtua se më parë ishte e pamundur të mateshin universet e tjerë.

Ai tha: “Ideja intriguese në letrën e Hawking është se [multiversi] e la gjurmën e saj në sfondin që rrezaton universin tonë dhe ne mund ta matim atë me një detektor në një anije kozmike”.

Frenk argumenton se gjetja e provave të universeve të tjerë mund të ndryshojë plotësisht perceptimin tonë për vendin tonë në kozmos.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test