Të varfër në merkato, por me futboll të bukur - Bota Sot
Të varfër në merkato, por me futboll të bukur

Sporti

E enjte, 25 gusht 2016

Të varfër në merkato, por me futboll të bukur

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 17:13

Merkatoja ishte e varfër pothujase për të gjithë. Borxhet rëndojnë dhe pagat e larta shpesh u bënë pengesë e madhe. Megjithatë skuadrat spanjolle nuk harruan se si mund të fitohet, por edhe se sit ë luash bukur. Në javën e dytë të Champions, 4 fitore në 4 ndeshje 11 gola të shënuar dhe 1 i pësuar. Në javën e parë 3 suksese për Realin, Barcën dhe Malagan plus humbjen e Valencias ndaj Bayern Munich. Dy turne, 7 fitore, 21 gola të realizuar dhe 7 të pësuar. Malaga padyshim është rasti më flagrant nëse marrim parasysh edhe turnin paraeleminator ku kaloi me shumë lehtësi Panathinaikosin.

Skuadra e trajnerit Pellegrini akoma nuk ka pësuar gol në 4 ndeshjet e Champions League. Premiot e Uefas që janë ngrirë deri sa Malaga të zbardhë të gjitha burimet financiare, një situatë financiare e denjë për skuadra që luftojnë për mbijetesë, kursime dhe një rënie vertikale por edhe entuziazmi i admirueshëm i tifozëve dhe qetësia olimpike e Pellegrinit dhe futbollistëve të tij. Një dopio 3 – 0 njëra ndaj Zenitit skuadrës që në një mbasdite shpenzoi 90 milion euro për Hulk e Ëitsel dhe tjetra ndaj superfuqisë belge Anderlecht. Testi i radhës është ndaj Milanit më 24 tetor në Rosaleda. Valencia ka bërë detyrën, një humbje e pritshme në Bavari nga Bayern dhe një fitore në shtëpi ndj Lille.

Tani sfida e dyfishtë me surprizën Bate Borisov, e para në Bjellorusi ajo që do të japë masat reale të ambicieve të skuadrës së Pellegrinos. Nga 2 të mëdhat e Spanjës paiteshin të vinin 4 fitore dhe ashtu ndodhi. Me shumë mundim në javën e parë ku si katalanasit ashtu edhe madrilenët me të njëjtin rezultat 3 me 2 respektivisht ndaj Spartakut të Moskës dhe Manchester Cityt që u pasun me fitoret në javën e dytë ndaj Ajaxit dhe Benfikës duke i paraprire klasikes të së dielsë në Kamp Nou.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test