Nis Euroliga - Bota Sot
Nis Euroliga

Sporti

E enjte, 25 gusht 2016

Nis Euroliga

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 13:10

Cska e Moskës e nisi me një fitore të vuajtur aventurën e saj në Euroligën e basketbollit, ku arriti të triumfojë pas një ndeshje spektakolare 75-73 ndaj lituanezëve të Lietuvos Rytas. Skuadra moskovite zgjidhi vetëm në fund takimin e saj, pavarsisht se arriti të kishte një start perfekte duke cuar rezultatin deri në 15-5 në favor të saj, aq sa dhe dy periodat e para I mbylli me një avantazh prej 9 pikësh me lituanezët. Këta të fundit u rikthyen në lojë në periodën e tretë, ndërsa në pjesën e fundit të lojës falë tre pikëshave të Nedovic, Katelinas dhe Blums arritën të kryesojnë dhe ndeshjen përpara se gjashtë pikë nga Sonny Weems në 69 sekonda e fundit të lojës i dha fitoren 75-73 nënkampionëve të Evropës.

Një fillim të jashtëzakonshëm regjistroi dhe skuadra e Zalgiris Kaunas që mundi me 28 pikë diferencë Cedevita Zagreb me rezultatin 90-62, ku njeriu ndeshje ishte Paulius Jankunas me 20 pikë. Fitore bindëse arriti dhe skuadra debutuese e Elan Chalon-Sur-Saone që mundi 81-74 kampionët polak të Asseco Prokom Gdynia. Kampionët në fuqi të Olimpiakosit gjithashtu i bënë gjërat mirë në sfidën e tyre të parë në grup pasi mundën 85-81 në Peace and Friendship Stadium spanjollët e Caja Laboral. Decisive në këtë ndeshje rezultoi perioda e tretë ku Georgios Printezis shënoi 7 pikë për një rezultat 16-1 për grekët në këtë pjesë. Mund të buzëqeshi dhe Fenerbahce Ulker dhe Maccabi Elektra që mundën respektivisht 92-80 Khimki Moskë dhe 85-80 Unicaja Malaga.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test