Shakhtar befason kampionin - Bota Sot
Shakhtar befason kampionin

Sporti

E premte, 26 gusht 2016

Shakhtar befason kampionin

Nga: Alban Lumi Më: 23 tetor 2012 Në ora: 22:57

Befasia më e madhe e këtij edicioni në Ligën e Kampionëve, Shakhtar Donetsk vazhdon të shkëlqejë në fazën e grupeve. Pas barazimit në udhëtim me Juven, ata mposhtën kampionin në fuqi, Chelsean, me rezultat 2:1. Nga fillimi i ndeshjes, ekipi ukrainas tregoi se luan për tri pikët. Pas mbrojtjes së dobët të mysafirëve, topi shkoi te Alex Teixeira, i cili paksa me fat kaloi skuadrën e tij në epërsi (3’). Me epërsi minimale të vendasve u mbyll gjysmoja e parë. Shakhtare startuan mirë edhe gjysmën e dytë të lojës. Një gabim të Eden Hazard e shfrytëzoi Luiz Adriano, i cili pasoi te Fernandinho dhe braziliani e dyfishoi epërsinë pas hatët minutash të pjesës së dytë. Chelsea deri në fund, vetëm arritën të shënojnë golin e nderit, kur në minutën e 88-të Oscar , regjistrohet në listën e realizatorëve.

Juve sërish barazon


Juventusi ka mbetur pa fitore edhe në ndeshjen e tretë të Gripit E. Ata edhe pse ishin favorit absolut barazuan me Nordsjaelland 1:1. Vendasit krijuan avantazhin në minutën e 50-të me anë të Mikkel Beckmann, ndërsa Mirko Vucinic e barazoi rezultatin (81’). Pas këtij takimi Shakhtar, mbetët lideri i vetëm me shtatë pikë, ndërkaq Chelsea zbret në pozitën e dytë me 4 pikë. Juventsui edhe më keq mbanë pozitën e tretë, derisa danezët falë barazimit t fundit regjistruan pikën e vetme. Duket se ukrainasit do t’i prishin punë dy favoritëve, njëra prej të cilës me gjasë do të mbesin jashtë fazës së tjetër të garës.

Shakhtar – Chelsea 2:1
Nordsjaelland – Juventus 1:1

1. Shakhtar 3 7
2. Chelsea 3 4
3. Juventus 3 3
4. Nordsjaelland 3 1 1

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test