“Tour de France” nuk njeh fitues nga 1999-2005 - Bota Sot
“Tour de France” nuk njeh fitues nga 1999-2005

Sporti

E hënë, 29 gusht 2016

“Tour de France” nuk njeh fitues nga 1999-2005

Më: 26 tetor 2012 Në ora: 18:44

Për garat e “Tour de France”, nga viti 1999 e deri në 2005, nuk do të figurojë asnjë emër si fitues, njoftuan sot zyrtarë të Unionit Botëror të Çiklizmit.

Ky mekanizëm, me bazë në Gjenevë, tha se ky vendim është në pajtim me organizatorët e “Tour de France”, të cilët nuk duan që t’i atribuojnë shtatë titujt e fituar Lance Armstrongut.

Atij iu morën këta tituj javën e kaluar, pas skandalit të dopingut.

Unioni i bën thirrje Armstrongut që t’i kthejë të gjitha paratë që i ka marrë pas fitores së titujve.

Më 10 tetor, Agjencia Amerikane kundër-Dopingut publikoi një raport, i cili thoshte se çiklisti tani më i pensionuar, Lance Armstrong, kishte qenë i përfshirë në një program që ishte më i “sofistikuari, më profesionali dhe më i sukseshmi në historinë e sportit”.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test