Ligue 1, Monaco i jep goditjen e parë PSG-së

Më: 29 gusht 2016 Në ora: 00:36
monaco

Paris Saint Germain mori goditjen e pare per te mbrojtur titullin kampion ne sezonin e ri teksa u ndal perballe Monakos ne shifrat 3-1. Ajo qe ka ndodhur ne stadiumin Luigji I 2 ka folur teresisht per vendasit qe interpretuan ne menyre te shkelqyer nje ndeshje delikate dhe nxorren ne pah shume probleme tek kampionet e Frances. Avantazhi per vendasit erdhi qe ne minute e 13-te ku Mutinjo shfrytezoi me se miri nje top te ardhur nga e djathjta dhe goditja e portugezit solli avantazhin e pare per skuadren nga principata. Rastin me te mire per te barazuar psg e pati me kavanin, por uruguajani gaboi perballe Subasic. Fundi I pjeses se pare solli nje gabim brenda zones te David Luiz qe shkaktoi nje 11m I cili u kthye ne gol nga Fabinho dhe me rezultatin 2-0 u mbyll pjesa e pare. Fillimi I te dytes solli Parisin disi me agresiv e kerkues madje goli I Kavanit ne minute 63 rihapi shpresat e tyre per te pakten nje barazim dhe hapesirat e lena prapra sollen ndeshkimin per here te trete me nje autogol te Orier. Keshtu fale kesaj fitoreje Monako mori vendin e pare ne kampionatin francez, ndersa tek kampionet, ky rezultat I regjistruar mund te sjelle jo pak problem ne fillimin e ketij sezoni te ri.