Wi-Fi nuk është më i sigurt- thyhet protokolli WPA2 - Bota Sot
Wi-Fi nuk është më i sigurt- thyhet protokolli WPA2

Teknologji

E hënë, 15 tetor 2018

Wi-Fi nuk është më i sigurt- thyhet protokolli WPA2

Më: 17 tetor 2017 Në ora: 16:31
Wi-Fi

Lajme të këqija vijnë sa i përket sulmeve ose kërcënimeve, të cilat nuk ndalojnë në internet, ndërsa kjo e fundit është mjaft serioze.

Në fakt, është thyer protokolli WPA2, pavarësisht se është i mbrojtur me enkriptim dhe ishte dashur të jetë i pathyeshëm.

Sulmi është quajtur KRACK (Key Reinstallation Attacks).

WPA2 është i vjetër 13 vjet dhe teknologjia ka avancuar aq shumë në të gjitha drejtimet dhe hakerët kanë gjetur mënyrën për të thyer mbrojtjen e tij.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test