Çmimet e memorieve RAM “fluturojnë” në qiell - Bota Sot
Çmimet e memorieve RAM “fluturojnë” në qiell

Teknologji

E hënë, 15 tetor 2018

Çmimet e memorieve RAM “fluturojnë” në qiell

Më: 14 nëntor 2017 Në ora: 12:55
ilustrim

Memoria DRAM aktualisht po shënon çmime shumë të larta dhe sipas të gjitha gjasave trendi do të vazhdojë deri në fund të vitit.

Blerësit aktualisht paguajnë mesatarisht 5 për qind më shumë se sa në tremujorin e kaluar të këtij viti.

Tre prodhuesit më të mëdhenj të memories DRAM: Samsung, SK Hynix dhe Micron fërkojnë duart me kënaqësi, pasi që rezultatet rezultati preliminar tregon se çmimet në treg do të vazhdojnë të rriten.

Prodhuesit e përmendur mbulojnë 95% të tregut dhe presin të shënojnë profite shtesë.

Shkaku kryesor i rritjes së çmimeve të memorieve janë kërkesat e industrisë së telefonave mobilë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test