Bllokimi i produkteve të Samsung-ut do të rishqyrtohet - Bota Sot
Bllokimi i produkteve të Samsung-ut do të rishqyrtohet

Teknologji

E diel, 24 korrik 2016

Bllokimi i produkteve të Samsung-ut do të rishqyrtohet

Më: 1 tetor 2012 Në ora: 10:57

Një gjykatë amerikane ka vendosur që duhet të merren parasysh përsëri përjashtimet e shitjeve të Galaxy Tab 10.1 të ndërmarrjes Samsung.

Vendimi ishte marrë një muaj pasi prodhuesi i iPhone, Apple, kishte ngritur një padi kundër ndërmarrjes Samsung në një betejë gjyqësore që përfundoi me një fitore për Apple, pas pretendimeve për shkelje të patentave nga Samsung-u.

Sidoqoftë, juria gjeti që Samsung-u nuk kishte shkelur patentën që ishte baza për urdhëresën ndaj tabletit dhe Samsung-u kërkoi që të largohet bllokimi i shitjeve.

Gjykatësja e Qarkut në Shtetet e Bashkuara, Lucy Koh, tha që ajo nuk do të mund të reagonte sepse Samsung-u tashmë kishte apeluar.

Në vendimin e saj, Gjykata Federale e Qarkut në Uashington që është për apelimin e çështjeve shprehet që gjykatësja Koh tani do të mund të merrte parasysh çështjen.

Vendimi vjen një muaji pasi ndërmarrja Jug Koreane pritet të zbulojë gjeneratën e dytë të njërës prej pajisjeve më të suksesshme. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush mendoni se i ka bërë vrasjet e pasluftës?
test