Irani rikthen Gmail-in, mban të bllokuar YouTube-in - Bota Sot
Irani rikthen Gmail-in, mban të bllokuar YouTube-in

Teknologji

E shtunë, 27 gusht 2016

Irani rikthen Gmail-in, mban të bllokuar YouTube-in

Më: 1 tetor 2012 Në ora: 12:14

Autoritetet iraniane kanë rikthyer qasjen në Gmail, një javë pasi kanë bllokuar shërbimin e dërgesave online të kompanisë Google.

Megjithatë, raportet nga Teherani thonë se zyrtarët qeveritarë janë duke punuar për masa të reja të cënsurës kundër ueb-faqes së videove, YouTube, po ashtu pronë e Google-it.

Irani ka bllokuar Gmail-in javën e kaluar, duke iu përgjigjur fragmenteve të një filmi anti-islamik që ka publikuar YouTube dhe që kanë nxitur trazira vdekjeprurëse në botën myslimane.

Ndalesa ndaj Gmailit ka nxitur ankesat e përdoruesve.

Mohammad Reza Aghamiri, anëtar i Komitetit Mbikëqyrës të Internetit, ka thënë sot se autoritetet kanë hequr ndalesën për Gmail-in, pasi kanë zgjidhur problemet teknike për të ndarë YouTube-in dhe Gmail-in.

YouTube vazhdon të mbetet i bllokuar në Iran.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test