SHBA, konkurs për sistemin e ardhshëm kriptografik - Bota Sot
SHBA, konkurs për sistemin e ardhshëm kriptografik

Teknologji

E diel, 28 gusht 2016

SHBA, konkurs për sistemin e ardhshëm kriptografik

Më: 1 tetor 2012 Në ora: 16:04

Si Departamentit Amerikan i Tregtisë ashtu dhe Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST) në SHBA përgatiten të shpallin fituesin e konkursit për të gjetur sistemin kriptografinë(kriptologjinë) e gjeneratës së ardhshme, i njohur si cryptographer Bruce Schneier.

Funksionet hash-kriptografike kanë shumë aplikacione në sigurimin e informacionit dhe janë përdorur zakonisht për të verifikuar vërtetësinë e të dhënave. Këto funksione kanë kthyer një pjesë të informacionit në një varg të vetëm të dhënash. Për shembull, fjalëkalimet e përdoruesve janë ruajtur zakonisht në formë të sheshuar brenda bazave të të dhënave në mënyrë që të parandalohet ekspozimi i tyre, nëse baza e të dhënave është e komprometuar.

Çdo herë një përdorues përpiqet të vërtetoj kundër një kërkese dhe një hash është llogaritur për fjalëkalimin që furnizon dhe është krahasuar me atë të depozituara tashmë në bazën e të dhënave të kërkesës.

NIST ka shpallur konkursin publik “ kriptografik hash algorithm” në nëntor të vitit 2007 me qëllimin e gjetjes së një algoritmi të ri hash që do të jetë i standardizuar.

Pas pesë vjetësh dhe tre raundesh përzgjedhjesh numri është reduktuar nga 64 funksione të paraqitura fillimisht me vetëm pesë dhe Instituti Kombëtar i Standardeve dhe Teknologjisë (NIST) pritet të shpallë fituesin këtë viti.

“Ideja e standardizimit të një funksioni të ri hash erdhi në vitin 2006”, -tha Schneier , i cili është njëri prej pjesëtarëve të ekipeve të njërit prej funksioneve kriptografike që është përfshirë në listën finale të konkursit. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test