Ja se si ta riktheni butonin Start në Windows 8 - Bota Sot
Ja se si ta riktheni butonin Start në Windows 8

Teknologji

E hënë, 29 gusht 2016

Ja se si ta riktheni butonin Start në Windows 8

Më: 2 tetor 2012 Në ora: 12:10

Në Windows 8, edhe butoni Start edhe menyja klasike Start nuk janë më. Nëse nuk e pëlqeni ekranin e plotë, ekranin fillues të stilit Metro, këtu është një aplikacion i ri me burim të hapur që do të largojë të gjitha vështirësitë tuaja në Windows 8.

Aplikacioni quhet Classic Shell dhe ai e bën pikërisht atë të cilën e tregon edhe emri i tij. Ai u mundëson përdoruesve që të fusin butonin Start në desktop në Windows 8 dhe ta rregulloni atë rrugë të ndryshme.Ja lista e plotë e funksioneve të Classic Shell nga faqja e zhvilluesit:

- “Drag and Drop” që jua mundëson organizimin e aplikacioneve

- Opsionet për të paraqitur Favoritet, zgjerimi i Control Panel, etj.

- Paraqet dokumentet e përdorura së fundi. Numri i dokumenteve që paraqiten mund të ndryshohet

- I përkthyer në 35 gjuhë, përfshinë përkrahjen nga e djathta në të majtë për gjuhën arabe dhe hebraike

- Nuk pamundëson funksionin e menysë origjinale Start në Windows. Ju mund t’i qaseni asaj duke shtypur Shift+ duke klikuar në butonin Start

- Klikoni me të djathtën në ndonjë gjë në meny për ta fshirë, riemëruar, radhitur, ose duke kryer punë të tjera

- Kutia për kërkim ju ndihmon në gjetjen e programeve tuaja pa hyrë në rrugën e shkurtesave të tastierës

- Është në dispozicion për sistemet 32 dhe 64-bit

- Ofron përkrahje për ndërfaqe, përfshirë ndërfaqet shtesë të palëve të treta

- I mundshëm për t’u ndryshuar si për nga pamja ashtu edhe për nga funksioni

- Përkrahje për Qasje Aktive në Microsoft

- Ndryshon butonin “All Programs” në menynë Windows në një meny rënëse (Vista dhe Windows 7)

- Fut një buton të ndryshuar Start (Windows 7 dhe 8)

- Dhe e fundit por jo më pak e rëndësishmja – është FALAS!

Classic Shell është në dispozicion falas dhe mund ta shkarkoni këtu. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test