Sa të dhëna në ditë përpunon Facebook - Bota Sot
Sa të dhëna në ditë përpunon Facebook

Teknologji

E shtunë, 27 gusht 2016

Sa të dhëna në ditë përpunon Facebook

Më: 2 tetor 2012 Në ora: 14:34

Facebook ka bërë të ditur disa fakte interesante mbi volumin e të dhënave që përpunon.

Sistemi përpunon 2.5 miliardë pjesë përmbajtjeje dhe mbi 500 TB(terabajt) të dhëna çdo ditë. 2.7 miliardë klikime "pëlqej" dhe 300 milionë foto ngarkohen çdo ditë në Facebook.

Po ashtu, sistemi skanon rreth 105 TB të dhëna çdo gjysëm ore. 70 000 pyetje ekzekutohen çdo ditë.

Duke përpunuar të dhëna kaq shpesh (në ditë), Facebook-u arrin të ofrojë produkte të reja, të kuptojë reagimet e përdoruesve si dhe të modifikojë dizajnin në varësi të preferencave gjithmonë e në ndryshim të njerëzve.

Një statistikë tjetër është se mbi 100 PB të dhëna ruhen në një disk cluster të vetëm Hadoop. I pyetur mbi volumin e këtyre llojeve disqesh, zv/presidenti inxhinierik Jay Parikh tha pa hezituar se Hadoop cluster-i i tyre është më i madh se ai i Yahoo-së dhe se besojnë se ai mund të jetë edhe më i madhi në botë.

Duke marrë parasysh këtë numër të madh të dhënash, Facebook nuk ka nevojë të bëjë ndryshime dhe të shohë impaktin e tyre më vonë.

“Thjesht duke parë të dhënat historike, ne arrijmë të vlerësojmë një model para se ta paraqesim. Ne simulojmë më këto të dhëna dhe nxjerrim më pas përfundimet,”- u shpreh Parikh. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test