Zuckerberg takohet me kryeminstrin rus Medvedev - Bota Sot
Zuckerberg takohet me kryeminstrin rus Medvedev

Teknologji

E enjte, 28 korrik 2016

Zuckerberg takohet me kryeminstrin rus Medvedev

Më: 4 tetor 2012 Në ora: 10:02

Pronari i rrjetit Facebook, Mark Zuckerberg, ishte në Moskë gjatë ditës së hënë, ku pati një takim me kryeministrin e Rusisë Dimitry Medvedev.

Zyrtarët rusë kërkojnë nga Zuckerberg që të zgjerojë operacionet e ndërmarrjes në Rusi. Ministri rus i Komunikacionit u shpreh që kryeministri Dimtrv Medvedev i kërkoi themeluesit të rrjetit shoqëror që të braktis planet për të tërhequr programuesit rus dhe në vend të kësaj të bëjë hapjen e një qendre hulumtimi në Moskë.

Sipas Associated Press, një zëdhënëse e rrjetit Facebook kishte mohuar që të komentonte rreth këtij takimi, pasi nuk ishte e autorizuar, por ajo tregoi që ndërmarrja tani nuk ka ndonjë plan për zgjerim në Rusi.

Kreu i rrjetit shoqëror më të madh në botë, Zuckerberg, gjatë vizitës së tij në Rusi në një turne për garat për programim për të identifikuar talentët e rinj, kishte lënë veshjen e tij të zakonshme, duke u pajisur me kostum dhe kravatë për takimin e tij me kryeministrin rus.

Ndërmarrjet ruse të uebit shpesh komandojnë aksione më të mëdha të tregut vendor se sa të ndërmarrjeve në Shtetet e Bashkuara.

Facebook-u ka rreth 9 milionë përdorues nga Rusia, ndërsa rrjeti vendor VK ka rreth 34 milionë. (Associated Press/PC World Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test