Oracle prezantoi sistemet Exadata X3 - Bota Sot
Oracle prezantoi sistemet Exadata X3

Teknologji

E hënë, 29 gusht 2016

Oracle prezantoi sistemet Exadata X3

Më: 8 tetor 2012 Në ora: 20:52

Në konferencën e vet OpenWorld në San Francisco, Oracle ka prezantuar gjeneratën e re të sistemeve për ruajtje dhe analizim të sasive të mëdha të të dhënave, Exadata X3.

Këto sisteme bazohen në procesorët tetëbërthamësh Intel Xeon E5-2690 me 2,9 GHz, kanë 4 TB DRAM dhe 22 TB flash cache për, sipas Oracle, shkrim 20 herë më të shpejtë të dhënave dhe shpenzim 10-30 për qind më të ulët të energjisë. Arsye është fakti që bazat e të dhënave janë gjithmonë të ruajtura në memorie, ndëras të dhënat (më saktë, 5 petabajtë) të cilave nuk qasen aq shpesh, ruhen në hard disqe – për këtë është angazhuar sistemi automatik i cili të dhënat aktive i vendos në RAM dhe Flash.

Sistemet Exadata shërbejnë që kompanitë në bazë të informatave për shitjen, marketingun dhe resurset tjera të tyre të vijnë deri tek analizat e dobishme strategjike dhe t’u mundësojnë të punësuarve të tyre qasje më të lehtë në kategoritë e ndryshme të të dhënave të ruajtura.

Çmimet e konfigurimeve individuale mund t’i gjeni në adresën http://tinyurl.com/3mvkh3r/.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test