Mozilla lëshon Firefox 16.0.1 për të arnuar katër dobësi - Bota Sot
Mozilla lëshon Firefox 16.0.1 për të arnuar katër dobësi

Teknologji

E shtunë, 30 korrik 2016

Mozilla lëshon Firefox 16.0.1 për të arnuar katër dobësi

Më: 12 tetor 2012 Në ora: 14:22

Mozilla gjatë ditës së enjte ka lëshuar Firefox 16.0.1 në mënyrë që të arnonte një dobësi të pranuar publikisht dhe tre probleme të tjera, ku me siguri u identifikuan pas lëshimit të Firefox 16.

Mozilla tërhoqi Firefox 16 nga uebfaqja e saj të enjten, një ditë pas lëshimit, sepse një dobësi iu mundësonte uebfaqeve keqdashëse të lexojnë URL-të e uebfaqeve të tjera të qasura nga përdoruesit. Veprime të tilla normalisht që duhet të ndalohen nga mekanizmat e shfletuesit për siguri. Kjo çështje ishte pranuar publikisht nga hulumtuesi i sigurisë, Gareth Heyes, të mërkurën.

Heyes publikoi kodin vërtetues të konceptit, që kur të ngarkohen nga një uebfaqe do të mund të përcaktonte emrin e përdoruesit që është përdorur në qasjen në Twitter. Mozilla konstatoi që ky problem i gjetur nga Heyes prek vetëm Firefox 16.0 dhe e adresoi atë në Firefox 16.0.1.

Firefox 16.0.1 arnon dhe probleme të tjera të shfaqura

Sidoqoftë, versioni i ri i Firefoxit arnon gjithashtu një dobësi tjetër të zbuluar nga një hulumtues i sigurisë i Mozillas që mund të rezultojë në një veprim të ngjashëm.

Në Firefox 15 dhe në versionet më të vjetra kjo çështja e dytë për siguri mund të çojë tek ekzekutimet e kodeve keqdashëse. Për më tepër, Firefox 16.0.1 arnon dy vrima të memories në makinën e shfletuesit që mund të rezultojë në gabime dhe mund të shfrytëzohen për të ekzekutuar kodin.

Njëra nga vrimat prek vetëm versionin për Android të Firefox-it kur të përdoret brenda softuerit të posaçëm të Android-it si CyanogenMod.

Thunderbird 16.0.1 dhe SeaMonkey 2.13.1 ishin lëshuar gjithashtu të enjten në mënyrë që të adresojnë dobësitë e njëjta që ishin arnuar në versionin për desktop të Firefox-it. (PC World Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test