Samsungu krijon file sistemin e ri F2FS - Bota Sot
Samsungu krijon file sistemin e ri F2FS

Teknologji

E hënë, 29 gusht 2016

Samsungu krijon file sistemin e ri F2FS

Më: 13 tetor 2012 Në ora: 21:54

Struktura e sotme e file sistemit që shfrytëzohet ka lindur në kohën e3 disqeve rrotulluese, por pasi që gjërat po lëvizin gjithnjë e më shumë kah flash zgjidhjet e bazuara në NAND, problemet me file sistemet e vjetra janë gjithnjë e më të shpeshta. Për këtë arsye Samsungu ka vendosur të krijojë file sistemin e ri të quajtur F2FS ose Flash-Friendly File System.Por, ajo që është më interesante është që bëhet fjalë për një projekt Open Source i cili është orientuar kah kerneli i Linuxit, që shkëlqyeshëm mund të aplikohet në sistemet e bazuara në Android. F2FS do të duhej të jetë më i mirë për Flash ruajtjen e të dhënave se file sistemet e sotme si eXFAT ose ext4 – dhe madje më i shpejtë dhe më i thjeshtë për implementim. Supozohet që do të pranohet gjerësisht nga prodhues të ndryshëm të kartelave SD dhe aparateve SSD, ndërsa në fillim problemi më i madh do të jetë kompatibiliteti me platformat si Windows.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test