Twitter bllokon llogarinë e nazistëve të rinj në Gjermani - Bota Sot
Twitter bllokon llogarinë e nazistëve të rinj në Gjermani

Teknologji

E enjte, 25 gusht 2016

Twitter bllokon llogarinë e nazistëve të rinj në Gjermani

Më: 19 tetor 2012 Në ora: 09:44

Twitter ka bllokuar qasjen në një llogari të një grupi të nazistëve të rinj me kërkesën e qeverisë gjermane.

Cicërimat më nuk do të mund të shihen nga përdoruesit në Gjermani megjithëse pjesa tjetër do të jetë në gjendje që t’i shohi ato. Është hera e parë që faqja e rrjetit shoqëror ka përdorur rregullin e tij për kufizim lokal, që erdhi në fuqi në muajin janar.

Ky rregull i mundëson këtij rrjeti që të bllokojë përmbajtje në shtete të caktuara nëse cicërimat shkelin ligjet lokale. Duke lajmëruar vendimin, avokati i përgjithshëm i Twitter-it, Alex Macgillivray tha: “Kurrë mos dëshiro që të refuzosh përmbajtjen; është mirë të kesh vegla për ta bërë atë ngushtësisht dhe në mënyrë transparente.”

Ai publikoi lidhjet e letrës së dërguar nga policia gjermane, e cila kërkon që llogaria të mbyllet.

Grupi ekstremist akuzohet për nxitje të urrejtjes racore

Letra përshkruan se si qeveria kishte bllokuar organizatën Besseres Hannover, (Hanover më i mirë), një grup ky ekstremist i djathtë nga Saksonia e Poshtme.

“Grupi ekstremist është shpërndarë dhe të gjitha llogaritë e tij në rrjetet shoqërore duhet të mbyllen menjëherë”,- thuhej mes të tjerash në letër. Anëtarë të grupit janë akuzuar për nxitje të urrejtjes racore dhe krijim të një organizate kriminale.

Besseres Hannover është akuzuar për lëshimin e kërcënimeve kundër emigrantëve, duke shpërndarë broshura raciste në shkolla në Saksoninë e Poshtme.

Ky grup po ashtu dyshohet për dërgim të videos kërcënuese tek ministri i shtetit për marrëdhënie shoqërore, Aygul Ozkan, i cili është politikan konservator i lindur në Gjermani, familja e të cilit vjen nga Turqia. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test