Hakerët sulmojnë uebfaqen e njohur GitHub - Bota Sot
Hakerët sulmojnë uebfaqen e njohur GitHub

Teknologji

E shtunë, 30 korrik 2016

Hakerët sulmojnë uebfaqen e njohur GitHub

Më: 20 tetor 2012 Në ora: 13:31

Uebfaqja e njohur GitHub e cila përdoret për zhvillimin e shumë projekteve Open Source, më 18 tetor, u sulmua me DDoS, dhe një postim në Twitter e konfirmoi këtë.

GitHub, projekt i cili përdoret dhe për zhvillimin e Linux, të cilin e inkurajon dhe Linus Torvalds, së pari filloi të kishte sulme rreth orës 9:05, të cilët rezultuan në disa probleme me lidhjen.

Ky sulm pengoi shumë zhvillues të projekteve të ndryshme Open Source. Gjithashtu sulmi ndaj GitHub nuk ishte i vetmi që ndodhi nga hakerat, pasi më datë 18 tetor u sulmua dhe Banka Angleze HSBC, servisi e-banking i së cilës ra për disa momente, por fatmirësisht nuk u vodhën para nga banka.

Tashmë zyrtarët e bankës raportuan që faqja është kthyer në shërbim përsëri. (PCWorld Albanian)

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Çfarë tenton të arrijë Thaçi me përuljen që bëri para lapidarit të serbëve në Grackë të Lipjanit?

    Kërkon të “blejë" paqe me Serbinë

    Të heqë akuzat që janë përfolur ndaj tij

    Të mohoj gjenocidin serbë në Kosovë

    Të duket i mirë para ndërkombëtarëve

    Shiko rezultatet
test