Akil Gjakova i pafat, mjaftohet me medaljen e argjendtë pas humbjes në finale - Bota Sot
Akil Gjakova i pafat, mjaftohet me medaljen e argjendtë pas humbjes në finale

Xhudo

E hënë, 24 shtator 2018

Akil Gjakova i pafat, mjaftohet me medaljen e argjendtë pas humbjes në finale

Më: 11 nëntor 2017 Në ora: 17:09
Xhudisti, Akil Gjakova

Xhudisti, Akil Gjakova i ka sjell një tjetër medalje evropiane shtetit të Kosovës.

Xhudisti ynë mjaftohet vetëm me medaljen e argjendtë, pasi ishte i pafat në duelin final me rusin Saian Ondar.

Gjakova humbi në finalen e kategorisë nën 73 kg, të Kampionatit Evropian U-23, i cili po mbahet në Podgoricë.

Deri tek medalja e argjendtë, Akili arriti pas fitoreve ndaj Lukas Vennegold të Gjermanisë, Telman Valiyev të Azerbajxhanit dhe në gjysmëfinale mundi moldavin, Cornel Andries.

Një ditë më parë, medaljen e artë e fitoi edhe xhudistja e njohur Distria Krasniqi, në kategorinë nën 52 kg.

Ndërkohë, xhudistet tjera, Loriana Kuka dhe Laura Fazliu pësuan humbje duke u eliminuar.

Xhudistja Kuka në kategorinë 70 kilogramë u mposht nga holandezja, Hilde Jager, për shkak të tri vërejtjeve të marra nga gjyqtarët.

Komiteti Olimpik i Kosovës i ka përgëzuar suksesin tjetër madhështor të xhudos, duke iu uruar suksese në rrugën drejt fitimit të normës olimpike Tokyo 2020. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test