Pezullohet Kushtetuta dhe shpërndahet paralmenti në Egjypt - Bota Sot
Pezullohet Kushtetuta dhe shpërndahet paralmenti në Egjypt

Bota

Pezullohet Kushtetuta dhe shpërndahet paralmenti në Egjypt

Më: 13 shkurt 2011 Në ora: 20:35

Media shtetërore tha se autoritetet ushtarake do të jenë në pushtet për gjashtë muaj ose derisa të zhvillohen zgjedhjet.

Nje komitet i ri është formuar për hartimin e projekt-Kushtetutës.

Duke folur pas mbledhjes së parë të kabinetit, që nga largimi nga pushteti i Presidentit Mubarak, Kryeministri Ahmed Shafik tha se prioriteti i qeverisë kujdestare ishte rivendosja e paqes dhe sigurisë në vënd pas 19 ditësh demostrata dhe trazirash politike.

Më herët, turma të protestuesve pro-demokracisë në Egjypt u rikthyen në sheshin Tahrir në kryqytet, zemra e kryengritjes që çoj në doreheqjen e Presidetit Mubarak.

Ushtria egjytpiane u fut në atë zonë duke u kërkuar protestuesve të shkonin nëpër shtëpitë e tyre.

Pati përleshje pasi protestues të zemëruar denoncuan dislokimin e forcave të policisë të cilët ata i fajësojnë për dhunën gjatë demostratave.

Jeta është duke u rikthyer drejt normalitetit në pjesën më të madhe të Kajros.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...