Shqiptarët sot protestojnë kundër projektit "Shkupi 2014" - Bota Sot
Shqiptarët sot protestojnë kundër projektit "Shkupi 2014"

Maqedonia

Shqiptarët sot protestojnë kundër projektit "Shkupi 2014"

Më: 13 shkurt 2010 Në ora: 13:04

Lëvizja qytetare “ZGJOHU!” nga Shkupi së bashku edhe me disa OJQ të tjera dhe qytetarë shqiptarë nga Maqedonia sot do të protestojnë në Shkup. Protesta e sotme është kundër të ashtuquajturit projekti “Shkupi 2014”.Sipas Lëvizjes qytetare “ZGJOHU!” projekti i maqedonasve është përdhunim arkitekturor i sheshit, dhe nxit ndarje etnike dhe fetare, me vetë faktin se përfshihet ndërtimi i Kishës dhe përmendoreve të maqedonasve. Protesta pritet të mbahet pranë Urës së Gurit në qytetin e Shkupit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...