Egjipt: Me gjithë koncesionet, protestat vazhdojnë

Bota

Egjipt: Me gjithë koncesionet, protestat vazhdojnë

Më: 7 shkurt 2011 Në ora: 17:04

Protestat në kryeqytetin e Egjiptit vazhduan, pasi mijëra demonstrues, gjatë natës, kishin qëndruar në kampin e ngritur në sheshin qendror Tahrir në Kajro.

Disa nga demonstruesit e mbyllën qasjen në një ndërtesë administrative, duke shkaktuar frustrim te banorët, që përpiqeshin për nxjerrjen e pasaportave dhe certifikatave të lindjes.

Disa protestues të tjerë ishin ulur në rrugën e tankeve të ushtrisë, që e rrethojnë sheshin, duke e parandaluar ushtrinë nga largimi, në mënyrë që aktivistët të mos mbesin të pambrojtur nga banditët proqeveritarë.

Numri i protestuesve është zvogëluar, prej se e kishte arritur nivelin e lartë prej qindra mijëra njerëzve, javën e kaluar, që kërkonin largimin e presidentit Hosni Mubarak, i cili në pushtet në Egjipt është 30 vjetwt e fundit.

Por, me gjithë rënien e numrit të protestuesve, atmosfera mbetet në nivel, ndërsa ata kanë refuzuar një numër të koncesioneve nga negociatorët e qeverisë.

Protestuesit, po ashtu, kanë thënë se ata nuk do të tërhiqen derisa Mubaraku të largohet nga posti i presidentit.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat