Egjipt: Plan për transferimin paqësor të pushtetit - Bota Sot
Egjipt: Plan për transferimin paqësor të pushtetit

Bota

Egjipt: Plan për transferimin paqësor të pushtetit

Më: 8 shkurt 2011 Në ora: 14:12

Zëvendëspresidenti i Egjiptit, Omar Sulejman, tha se qeveria ka një plan dhe agjendë të caktuar për transferimin paqësor të pushtetit. Suleiman premtoi se nuk do të ketë hakmarrje ndaj protestuesve që kërkojnë dorëheqjen e presidentit Hosni Mubarak, pas 30 vjetëve në pushtet.

Mubarak ka thënë se do të tërhiqet në shtator, kur edhe skadon mandati i tij presidencial.

Ndërkaq, protestat kundër regjimit kanë hyrë në javën e tretë të tyrë. Mijëra demosntrues janë tubuar edhe sot në sheshin Tahrir të Kajros.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...