Protestuesit egjiptianë bllokojnë parlamentin - Bota Sot
Protestuesit egjiptianë bllokojnë parlamentin

Bota

Protestuesit egjiptianë bllokojnë parlamentin

Më: 9 shkurt 2011 Në ora: 16:02

Protestuesit në Egjipt kanë bllokuar hyrjen e parlamentit dhe vazhdojnë të qëndrojnë në sheshin Tahrir për të gjashtëmbëdhjetën ditë me rradhë.

Forcat e sigurisë, të mbështetura dhe nga automjetet e ushtrisë, kanë mbrojtur ndërtesën e parlamentit, por nuk janë raportuar përleshje. Shumica dërrmuese në parlamentin egjiptian përbëhet nga partia e Mubarakut.

Zëvendëspresidenti Omar Sulejman tha se qeveria ka një plan dhe afate kohore për transferimin paqësor të pushtetit. Ai tërhoqi vërejtjen se reformat e nxituara mund të shkaktojnë kaos.

Uashingtoni i ka bërë thirrje qeverisë egjiptiane për të hequr gjendjen e jashtëzakonshme që është në fuqi prej 30 vitesh dhe t'i japë fund keqtrajtimit të gazetarëve dhe aktivistëve.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...