SHBA rrit presionin ndaj Mubarakut - Bota Sot
SHBA rrit presionin ndaj Mubarakut

Bota

SHBA rrit presionin ndaj Mubarakut

Më: 9 shkurt 2011 Në ora: 20:58

Gjatë një bisede telefonike, zv/presidenti Joe Biden i tha homologut të tij egjiptian, Omar Suleiman, që të hiqej ligji i gjendjes së jashtëzakonshme dhe të ndalej rrahja e protestuesve dhe gazetarëve.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë, Robert Gibbs tha se zoti Suleiman kishte bërë komente që nuk e ndihmon gjendjen, duke thënë se Egjipti nuk ishte gati për demokraci.

Suleiman ka paralajmëruar për rrezikun e një grushti shteti, nëse nuk arrinin sukses reformat kushtetuese.

Zv/presidenti e bëri këtë deklaratë pas protestës më të madhe të zhvilluar deri tani në Kajro.

Tubimi më i madh

Dhjetëra mijëra vetë dolën të martën në qendër të Kajros për të forcuar rradhët e demonstruesve që ndodhen në sheshin Tahrir që kërkojnë largimin e e presidentit Hosni Mubarak.

Një korrespondent i BBC-së e ka përshkruar këtë si demonstratën më të madhe deri tani në shesh.

Atmosfera ka qënë e qetë gjatë ditës pjesëmarrja nuk mbështet sugjerimet që protestave po u mbaronte fuqia.

Ndërkaq presidenti Mubarak pas takimit në fillim të javës me kabinetin, njoftoi rritje të pagave me 15 për qind për punonjësit e qeverisë.

Ndërsa sipas opozitës, është rritur kërcënimi dhe arrestimi i aktivistëve të saj.

Monedha vendase, paundi egjiptian, nuk ka rënë në vlerë sa pritej, e ndihmuar kjo mbase nga ndërhyrja e qeverisë vendase dhe atyre të huaja.

Një korrespondent i BBC-së thotë se gjithçka duket se parashikon një periudhë të zgjatur paqëndrushmërie për Egjiptin dhe rajonin.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...