Zgjerohen protestat në Egjipt - Bota Sot
Zgjerohen protestat në Egjipt

Bota

Zgjerohen protestat në Egjipt

Më: 10 shkurt 2011 Në ora: 13:31

Shoferët e autobusave dhe punëtorët e transportit publik në Kajro i janë bashkangjitur sot mijëra punonjësve të sektorit shtetëror që janë hedhur në grevë për të protestuar kundër vështirësive ekonomike.

Greva e punëtorëve vjen në kohën kur sheshi Tahrir në Kajro vazhdon të mbetet epiqendra e protestave dy javore kundër presidentit Mubarak.

Ministri i jashtëm, Ahmed Abul Geit, në një intervistë për televizionin Al-Arabija tha se ushtria mund të ndërhyjë nëse "aventurierët" marrin në dorë procesin e reformave. Geit shtoi se me kërkesën për reforma të menjëhershme Shtetet e Bashkuara po përpiqen të imponojnë vullnetin e tyre mbi Egjiptin.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...