Eshton: Mubaraku ka dëgjuar zërin e popullit - Bota Sot
Eshton: Mubaraku ka dëgjuar zërin e popullit

Bota

Eshton: Mubaraku ka dëgjuar zërin e popullit

Më: 11 shkurt 2011 Në ora: 18:05

Bashkimi Evropian ka mbështetur kurajën e protestuesve pro-perëndimorë, të cilët detyruan presidentin egjiptian, Hosni Mubarak, të tërhiqet nga posti.

Shefja për politikë të jashtme e BE-së, Kethrin Eshton, tha se me dorëheqjen e tij, "Mubaraku ka dëgjuar zërin e popullit dhe ka hapur rrugën e reformave më të shpejta dhe më të thella".

Eshton tha se tani është e rëndësishme "të përshpejtohet dialogu që do të çonte në formimin e një qeverie me bazë të gjerë".

Presidenti Hosni Mubarak është tërhequr nga detyra duke ia dorëzuar pushtetin ushtrisë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...