Ushtria e Egjiptit shpërndan Parlamentin - Bota Sot
Ushtria e Egjiptit shpërndan Parlamentin

Bota

Ushtria e Egjiptit shpërndan Parlamentin

Më: 13 shkurt 2011 Në ora: 17:15

Autoritetet ushtarake në Egjipt do të shpërbëjnë parlamentin dhe do të abrogojnë kushtetutën.

Këshilli i lartë ushtarak tha se do të qëndrojë në pushtet për gjashtë muajt e ardhshëm ose deri në zgjedhjet e reja.

Parlamenti i tanishëm i Egjiptit është i dominuar nga përkrahësit e ish-presidentit Hosni Mubarak, i cili u largua të premten, pas protestave masive.

Pasi udhëheqja ushtarake njoftoi masat e reja, përfaqësuesi i opozitës, Aiman Nour, tha se "kjo është një fitore për revolucionin".

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...