Rusia thotë se Japonia e zmadhon rrezikun në Fukushima - Bota Sot
Rusia thotë se Japonia e zmadhon rrezikun në Fukushima

Bota

Rusia thotë se Japonia e zmadhon rrezikun në Fukushima

Më: 13 prill 2011 Në ora: 22:37

Drejtori i agjencisë bërthamore në Rusi, Sergei Kirjenko, tha se Japonia e zmadhon rëndësinë e dëmit në cnetranin bërthamor Daiçi në Fukushima, dhe këtë me siguri e bën për arsye financiare.

Kirjenko i bëri këto vlerësime duke komentuar rritjen e kategorisë së rrezikut nga dëmtimi në Fukushima duke e barazuar me atë të Çernobilit në vitin 1986.

"Nuk mund të vlerësoj saktë përse kolegët japonezë morën një vendim të tillë", tha Kirjenko, dhe shtoi se ai dyshon që arsyet të jenë të natyrës financiare.

Ai gjithashtu tha se autoritetet japoneze fillimisht u përpoqën të minimizojnë seriozitetin e gjendjes në Fukushima, por atje situata po përmirësohet.

Pasi e rriti nivelin e rrezikut në shkallën e shtatë, Agjencia Ndërkombëtare për Energji Bërthamore tha se gjendja në Fukushima është e ndryshme nga ajo në Çernobil.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...