Në Haiti kanë vdekur 61 punonjës të OKB - Bota Sot
Në Haiti kanë vdekur 61 punonjës të OKB

Bota

Në Haiti kanë vdekur 61 punonjës të OKB

Më: 22 janar 2010 Në ora: 13:15

Numri i punonjësve të Kombeve të Bashkuara që e hmubën jetën nga tërmeti në Haiti ka shkuar në 61, që paraqet numrin më të madh të njerëzve që organizata botërore i ka humbur në një katastrofë.

Nga tërmeti i 12 janarit e humbën jetën 25 civilë, 24 ushtarë dhe 12 policë të OKB-së, e transmeton Reuters zëdhënësin e OKB, Farhan Hak.

Në tërmetin me fuqi 7 shkallë Rihter, i cili e shkatërroi kryeqytetin e këtij vendi të varfër të Karaibeve, e kanë humbur jetën ndërmjet 100 mijë dhe 200 mijë njerëz, ndërsa 1.5 milionë mbetën pa kulm mbi kokë.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...