Polonia i thotë lamtumirë Kaczynskit - Bota Sot
Polonia i thotë lamtumirë Kaczynskit

Bota

Polonia i thotë lamtumirë Kaczynskit

Më: 18 prill 2010 Në ora: 10:07

Presidenti polak Lech Kaczynski, që humbi jetën prej rrëzimit të një avioni, si dhe e shoqja Maria varrosen sot. Çifti presidencial do të prehet në kështjellën mbi kodrën Wawel. Kështjella është varreza tradicionale e mbretërve polakë dhe në këtë mënyrë një nga simbolet kombëtare më të rëndësishme të vendit. Për arsye të ndalim-fluturimit mbi Evropë shumë miq të rangut të lartë e kanë anuluar pjesëmarrjen e tyre në varrimin shtetëror, ndër ta presidenti amerikan Barack Obama dhe kryetari i Komisionit Evropian José Manuel Barroso.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...