Obama mban fjalim për krizën financiare - Bota Sot
Obama mban fjalim për krizën financiare

Ekonomi

Obama mban fjalim për krizën financiare

Më: 11 shtator 2009 Në ora: 11:20

Uashington, Presidenti amerikan, Barak Obama, do të mbajë një fjalim të hënën e ardhshme në Wall Street, rreth asaj se çfarë ka bërë administrata e tij, që të zbusë krizën financiare. Në njoftim, Shtëpia e Bardhë bëri të ditur se Obama do të diskutojë edhe për përkushtimin e administratës së tij që të zvogëlojë përfshirjen e qeverisë në sektorin financiar dhe veprimet që SHBA dhe shtetet tjera duhet t?i ndërmarrin me qëllim që të mos lejojnë përsëritjen e krizës. Fjalimi vjen saktësisht një vit pasi që banka e investimeve ?Lehman Brothers? falimentoi dhe nisikriza financiare, që u ndie në mbarë botën.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat