OKB: Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën - Bota Sot
OKB: Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën

Lajme

OKB: Asambleja e Përgjithshme debaton për Kosovën

Më: 9 shtator 2010 Në ora: 07:47

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara sonte e fillon shqyrtimin për propozim rezolutën e Serbisë për Kosovën, të cilën Beogradi e ka paraqitur mbrëmë, pas konsultimeve dhe harmonizimit me Bashkimin Evropian. Për propozim teksin e ri, shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Ketrin Eshton, tha se tash është tekst i 28 vendeve, që do të thotë i 27 shteteve të BE-së dhe i Serbisë.

Në propozim tekstin e ri përshëndetet gatishmëria e BE-së për lehtësimin e “dialogut ndërmjet palëve” dhe konstatohet se procesi i dialogut, vetëvetiu, do të ishte faktor i paqes, i sigurisë dhe i stabilitetit në rajon.

Në Asamblenë e Përgjithshme, më së shpeshti, miratohen rezolutat me shumicën e thjeshtë, por për aprovimin e rezolutave për “çështjet e rëndësishme”, duhet të votohet nga dy të tretat e vendeve anëtare të OKB-së.

Këto rezoluta nuk janë obliguese për vendet anëtare, por vlerësohet se kanë peshë të madhe politike.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...