Gjermani: Miratimi i rezolutës – sukses i diplomacisë evropiane - Bota Sot
Gjermani: Miratimi i rezolutës – sukses i diplomacisë evropiane

Lajme

Gjermani: Miratimi i rezolutës – sukses i diplomacisë evropiane

Më: 10 shtator 2010 Në ora: 14:33

Ministri i jashtëm gjerman, Guido Vestervelle, ka vlerësuar se rezoluta e përbashkët e Serbisë dhe e Bashkimit Evropian për Kosovën, që është miratuar në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së, është “sinjal i qartë se Serbia po angazhohet për bashkëpunim dhe për rrugë evropiane”.

Në deklaratën e sotme, ministri Vestervelle, poashtu ka theksuar se “miratimi i rezolutës është sukses i diplomacisë evropiane”.

Sipas ministrit të jashtëm gjerman, “për të ardhmen e Kosovës dhe Serbisë, është vendimtare, që bisedimet e planifikuara direkte të fillojnë mirë dhe në frymë konstruktvie”.

Në këtë kuadër, në deklaratë thuhet se “qëllimi i parë duhet të jenë përmirësimet praktike në jetët e përditshme të njerëzve në të dy vendet”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...