Korçë, konsulli grek: Këtu është Vorio Epir, gjyshërit tuaj ishin grekë!

Shqipëria

Korçë, konsulli grek: Këtu është Vorio Epir, gjyshërit tuaj ishin grekë!

Më: 5 shkurt 2011 Në ora: 18:19

Konsulli grek Theodhoros Ikonomu ka dhënë mesazhe antishqiptare sot në mënyrë të hapur në qytetin e Korçës, në një takim mbi 20-vjetorin e organizatës “Omonia”.

“Korça ka grekë që nuk duhet ti tremben regjistrimit të popullsisë, gjyshërit tuaj janë grekë, beteja jonë nis me regjistrimin e popullit grek që është prezent këtu”, ka thënë konsulli grek.

“Ky quhet Vorio Epir, në Korçë ekzistojnë dhe kanë ekzistuar grekët”, është shprehur Theodhoros Ikonomu.

Pak ditë më parë pas fushatës për zgjedhjen e kryetarit të ri të degës së Omonias, kandidati kryesor Naim Disho, i cili më pas u zgjodh në drejtimin e kësaj organizate deklaroi se qëllimi i tij ishte “helenizimi i Korçës”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat