Së paku 27 persona kanë vdekur në një aksident në Kongo - Bota Sot
Së paku 27 persona kanë vdekur në një aksident në Kongo

Afrika

Së paku 27 persona kanë vdekur në një aksident në Kongo

Më: 26 dhjetor 2018 Në ora: 07:58
Ilustrim.

Të paktën 27 persona kanë vdekur pasi një autobus është përplasur me një kamion në kryeqytetin e Kongos, Kinshasa.

Sylvain Yuma nga ministria e Shëndetësisë ka thënë se aksidenti ka ndodhur gjatë mesnatës dhe si shkak është përmendur shpejtësia e madhe.

Sipas tij aksidenti ka ndodhur rreth 200 kilometra në juglindje të kryeqytetit të Kongos.

Yuma ka thënë se të paktën 17 persona të plagosur, dhe se gjashtë prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Ky është aksidenti i dytë që ka rezultuar me dhjetëra viktima në pak muaj në këtë shtet.

Në muajin tetor si shkak i përplasjes së dy kamionëve kanë vdekur të paktën 53 persona.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...