Nigerianët shqetësohen për ekonominë derisa zgjedhjet po afrohen - Bota Sot
Nigerianët shqetësohen për ekonominë derisa zgjedhjet po afrohen

Afrika

Nigerianët shqetësohen për ekonominë derisa zgjedhjet po afrohen

Më: 13 shkurt 2019 Në ora: 09:33
Ilustrim

Nigerianët po ndiejnë presion ekonomik dhe zgjedhjet më 16 shkurt do t'u japin atyre një shans për të bërë të njohur shqetësimet e tyre.

Nigeria po vuan nga kriza më e keqe ekonomike ndër vite. Vendi ra në recesion në vitin 2016 për herë të parë në më shumë se një dekadë, si pasojë e rënies së çmimeve të naftës. Rritja ekonomike që prej asaj kohe është rikuperuar, por nigerianët e klasës së mesme ende përpiqen të arrijnë fundin, madje edhe me dy punonjës të pagave. Me gjysmën e popullsisë që jeton në varfëri, votuesit kanë gjasa të shprehin frustrimet e tyre në votime më 16 shkurt.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...