Indigo, hiri dhe koha shënojnë gropa shekullore të Nigerisë - Bota Sot
Indigo, hiri dhe koha shënojnë gropa shekullore të Nigerisë

Afrika

Indigo, hiri dhe koha shënojnë gropa shekullore të Nigerisë

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 10:21
Ilustrim

Një vjollcë e vogël, një grusht hiri dhe kohë. Puset e ngjyrave në qytetin e lashtë të Kano-s në Nigeri thuhet se janë të fundit të llojit të tyre pas pesë shekujve të ekzistencës, shkruan AP.

Shumë gropa në Kofar Mata duket se janë braktisur, pasi djemtë që trashëgojnë traditën vendosin të ndjekin punë qeveritare ose biznese të tjera, duke harruar aftësitë e kaluara nëpër breza. Burrat që mbeten, duke u ulur mbi gropa me doreza të guximshme dhe durim të pafund, prodhojnë pëlhura shumë të kaltra të njohura ndërkombëtarisht.

Pusat e ngjyrave, të themeluara në vitin 1498, tërhoqën udhëtarët dhe tregtarët nga rajoni i madh i Sahel në emiratin e Kano-s, duke ndihmuar që ta bënte qytetin një nga më të begatët në Afrikën Perëndimore në atë kohë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...