Izraeli hap ambasadën e parë në Ruandë - Bota Sot
Izraeli hap ambasadën e parë në Ruandë

Afrika

Izraeli hap ambasadën e parë në Ruandë

Më: 23 shkurt 2019 Në ora: 13:05
Ron Adam, Paul Kagame

Izraeli hapi ambasadën e saj të parë në Ruanda të premten, duke u ofruar mbështetje kombit të Afrikës Lindore nga shëndetësia në arsim dhe bujqësi, si dhe teknologjinë e komunikimit duke përfshirë sigurinë kibernetike, shkruan AFP.

"Ky vend ndan shumë ngjashmëri me shtetin e Izraelit dhe ofron shumë terren për bashkëpunim të ndërsjellë", tha ambasadori i ri izraelit Ron Adam pas takimit me presidentin e Ruandës Paul Kagame.

Të dy vendet, të dyja me historitë e përcaktuara kryesisht nga genocidi, tashmë kanë lidhje të ngushta, duke bërë përfshirjen në një marrëveshje të diskutueshme 2018 që kërkonte të deportoj refugjatët dhe azilkërkuesit afrikanë nga Izraeli.

Izraeli tha se mund të dërgonte refugjatë në Ruandë, një propozim i dënuar gjerësisht nga grupet e të drejtave. Kigali gjithmonë e mohoi me forcë ndonjë marrëveshje të tillë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...