Momenti kur luani ha tre rinoçerontë të gjallë - Bota Sot
Momenti kur luani ha tre rinoçerontë të gjallë

Afrika

Momenti kur luani ha tre rinoçerontë të gjallë

Më: 24 shkurt 2019 Në ora: 23:19

Gjatë viteve të fundit, parku "Sibuya Reserve" në Afrikën e Jugut është përballur me disa raste mjaft të veçanta.

Tani, në atë që disa po e quajnë një akt karma të natyrës, 3 rinoçerontë u hëngrën nga një luan, i cili kishte dalë për gjah.

Pronari i parkut, Nick Fox, beson se grupi i rinoçerontëve e pësoi keq nga luani diku midis mbrëmjes së 1 korrikut dhe mëngjesit të hershëm të 2 korrikut.

Ekzistojnë rreth 29.000 rinoçerontë në botë dhe Afrika e Jugut është shtëpi për rreth 80 për qind të tyre.

Sipas Departamentit të Çështjeve të Mjedisit në Afrikën e Jugut, në vitin 2017, në Afrikën e Jugut, 1.080 rinoçorentë kanë ngordhur, të shfrytëzuar për qëllime komerciale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...