Autoritetet algjeriane ndalojnë transportin në kryeqytet përpara protestave - Bota Sot
Autoritetet algjeriane ndalojnë transportin në kryeqytet përpara protestave

Afrika

Autoritetet algjeriane ndalojnë transportin në kryeqytet përpara protestave

Më: 8 mars 2019 Në ora: 13:19
Foto

Autoritetet algjeriane kanë ndalur shërbimet e trenave dhe të metrosë në kryeqytetin e Algjerisë të premten për siguri përpara protestave të pritura kundër Presidentit Abdelaziz Bouteflika, shkruan AFP.

Demonstrata masive që po hyjnë në javën e tyre të tretë, kanë përbërë sfidën më të madhe ndaj presidentit të sëmurë 82-vjeçar, i cili ka qeverisur vendin për 20 vjet dhe është duke qëndruar për t'u rizgjedhur më 18 prill.

Dhjetëra mijëra algjerianë, të lodhur nga dominimi i rojes së vjetër, kanë kërkuar që Bouteflika të largohet, por pavarësisht shëndetit të tij të sëmurë, ai ka paraqitur letrat e tij të kandidimit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...